65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım Kartı Nasıl Alınır

, , Leave a comment

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan “Ücretsiz Veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım için büyük kolaylıklar geliyor.

65 yaş üstü ücretsiz ulaşım

65 yaş üstü ücretsiz ulaşım

65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşım

Ulaşım konusunda 65 yaş üstü vatandaşları sevindiren haber geldi. 65 yaş üstü kişilerin tüm yurtta ücretsiz ulaşım kartı dağıtılmaya başlandı. Şehirler arası yüzde elli ulaşım sağlayacak ve şehir için ulaşım araçlarında ücretsiz yararlanacak. Bakanlar kurulu tarafından yapılan açıklamada 65 yaş üstü yaşlılarımıza yönelik olan bu çalışma sayesinde kart sahibi olan kişiler otobüs, tren, tranway, metro, metrobüs gibi ulaşım araçlarında ücretsiz seyahat edebilecek. Şehirler arası ulaşımda ise kart sahipleri %50 indirimli ulaşımlarını sağlayacabilecekler.

65 Yaş Üstü Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler Neler

– SGK (Sosyal Güvenlik Kurulu) tarafından 2022 Sayılı Kanuna göre 65 yaşını doldurmuş kişilere verilen tanıtım kartının aslı ve fotokopisi
– Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
– 1 adet fotoğraf

Yukarıdaki belgeler ve kart bedeli ile birlikte Başvuru Merkezleri’ne gelerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Malül (65 Yaş) Kartı bedeli 10 TL’dir.

Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla ) 10 TL, 1.kez kayıp/çalıntı durumunda 20 TL, 2. ve 3. kez kayıp ve çalıntı gibi nedenlerle kart talebinde 30 TL, 4. kayıp/çalıntı durumunda ise 50 TL ücret alınmaktadır.

Usulsüz Kullanım Bedeli ise Mavi Kart aylık dolum bedeline eşittir.

Daha önce de Küçük Ağa Sinem Gerçek İsmi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published