Aft Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

, , 1 Comment

Aft neden çıkar ve aft nasıl iyileşir bu yazımızda sizlere bunu anlatacağız. Aft, ağız içinde oluşan ağrılı bir ülser türüdür. Toplum yaklaşık olarak %40’ında afta rastlanır. İstatistiklere göre kadınlar erkeklere oranla daha fazla yakalanıyor afta.

Aft genellikle; yanak ısırma, dudak yeme veya darbe sonucu ağız içinde oluşan açık yaralar, baharat, çikolata, kahve gibi çeşitli gıdalara karşı hassasiyet, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, hormon dalgalanmaları, bazı diş macunları ve gargara suları nedeniyle oluşmakla birlikte bunlardan farklı bir nedenden dolayı da görülebilir.

Peki Aft Nasıl İyileşir?

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer

Bu konuda bir çok farklı yöntemin var olduğu bilinmektedir. Aft tedavisinde kullanılan yöntemler yaraların sebebiyle ilgili olarak farklılıklar gösterebilir. Kullandığınız ağız bakım ürünleri değiştirmeniz ve tükettiğiniz gıdalarda değişiklik yapmanız gerekebilir. Aft tedavisi için evde kullanabileceğiniz bazı yöntemler var ancak bu yöntemleri bir süre kullanmanıza rağmen yaralar iyileşme göstermiyorsa kendi kendinizi tedavi yerine bir doktora giderek yardım almanız tavsiye edilir.

 

  • Yaraların kısa sürede geçmesini sağlayan reçeteli merhemler
  • Özel, antiseptik içerikli ağız gargaraları
  • Ağrılar şiddetliyse ağrı kesici kullanımı
  • Tıbbi tedavi yöntemleri ise aşağıdakilerin bir veya bir kaçını içerebilir;
  • Lezyonlara gümüş nitrat uygulanması
  • Ağzınızı 250ml suyla karıştırdığınız yarım çay kaşığı tuzla çalkalayabilirsiniz
  • Eczanelerde yara üstüne direk olarak sürülen ve yarayı uyuşturarak ağrıları hafifleten merhemler bulabilirsiniz

Ama aft genellikler kendiliğinden geçen basit bir hastalıktır.

Aft İçin Ne Zaman Hekime Başvurulmalı?

Hiçbir hastalık önemsiz değildir. Ancak aft gibi kendiliğinden iyileşebilen hastalıklar için hekime başvurmakta aceleci davranmaya gerek yoktur. 3 hafta süren aftlara karşı hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

Daha önce de Maden Suyunun Bilinmeyen Faydaları konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

One Response

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published