Alkollü Araç Kullanmanın Cezaları

, , 4 Comments

alkollü araç kullanmanın cezaları

alkollü araç kullanmanın cezaları

Alkollü araç kullanmanın cezaları her geçen yıl arttırılıyor. Bu yıl %10luk bir zamla bu ceza  650 liraya çıkarıldı. Para cezası haricinde her yakalanışta ayrı cezalar var. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesinde düzenlenmiştir. Şimdi detaylı olarak her yakalanışta alacağınız cezaları açıklayalım.

Alkollü araç kullanmanın cezaları

1.Yakalanışta: 650 lira para cezası, ehliyete 6 ay el koyma, aracın trafikten men’i.

2.Yakalanışta: 814 lira para cezası, ehliyete 2 yıl el koyma, aracın trafikten men’i.

3. ve sonraki Yakalanışlarda: 1327 lira para cezası, 5 yıl ehliyete el koyma, aracın trafikten men’i ayrıca 6 aydan az olmamak üzere hafif hapis cezası uygulanır.

5 yıl ehliyetine el konan kişi süre sonunda ehliyeti almaya gittiğinde ise psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesini başarıyla geçerse ehliyetini alır. Ehliyeti, ehliyetinize el koyan ekibin en yakınındaki Trafik Şube Denetleme Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurarak geri alabilirsiniz.

Daha önce de Mali Uyumda Optik Kırılma konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

4 Responses

 1. Erzurumlu

  08/02/2012, 10:58 pm

  Gerçekten ağır ve güzel ceza trafik kazalarını bi nebzede olsa azaltacaktır. İnsanların bilinçlendirilmesi güzel birşey.

  Cevapla
 2. selçuk

  08/01/2012, 02:46 am

  alkol alıyorsanız araba kullanmayın. Çoluk çocuk caddeye fırlıyor ayık kafayla zor kuratıyoruz çoğu zaman sarhoşken imkanı yok ezersiniz. iki saatlik zevk uğruna ömür boyu vicdan azabı çekmeye değmez.alkollü araç kullanmanın bu taraftaki cezası önemli değil öteki tarafı hesap edin!

  Cevapla

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published