Araba Kullanma Teknikleri

, , 2 Comments

araba kullanma teknikleri

araba kullanma teknikleri

Araba kullanma teknikleri adlı sayfamızda sizlere günlük kullanımda çok işinize yarayacak ipuçları vereceğiz. Sürekli güncel sayfamızı sıklıkla takip etmenizi öneririz.
Öncelikle her sürücüye hitp eden arabayı kaldırma hakkında bir anlatım yapalım;

  1. Koltuk ayarınızı yapın, aynaları ayarlayın ve sonra emniyet ekemerinizi takın.
  2. Arabayı çalıştırmak için vitesi boşa alıp kontağı çevirin. Bu aşamada debriyaj ve frene birllikte basmanızı tavsiye ederiz, zira bazen arabanın viteste olduğu gözden kaçabilliyor ve kontağı çevirince arabayı fırlatabiliyorsunuz. Bu yüzden alışkanlık olması açısından iki pedala da basın.
  3. Kalkacağınız yöne sinyalinizi verin ve dikiz aynasından arkadan gelen olup olmadığını kontrol edin.
  4. Vitesi 1’e takın, el frenini indirin ve ayağınızı debriyajdan yavaşça kaldırırken çok hafif gaza basın. Yokuşta iseniz gaza biraz fazla basın aksi taktirde araba stop eder. Her arabanın debriyajında bir miktar boşluk vardır, onu alana kadar gaza basmayın. Ayağınızı yavaşça kaldırırken bir yerde araba titremeye başlar, işte o aşamada debriyaj kavramaya başlamıştır, şimdi gaza hafifçe basmalısınız.

Kalkışı her zaman birinci viteste yapmalısınız, kontrolsüz kesinlikle kalkmayın ne kadar aceleniz olsa da.

İlerki yazılarımız aşağıdaki başlıklar üzerine olacaktır;

  • Yokuşta arabayı kaldırmak
  • İleri sürüş teknikleri

Araba sürüş teknikleri başlıklı yazımızı sık kullanılanlara ekleyip sürekli takip etmenizi öneririz. Ayrıca anlatılmasını istediğiniz bir husus varsa yorum bırakabilirsiniz.

 

 Yokuşta Geriye Kaçırmadan Kalkış

Özellikle araba kullanmaya yeni başlayanların korku rüyasıdır yokuşta durmak, çünkü bunun bir de kalkışı vardır 🙂 ama bu bilgileri aldıktan sonra korkmanıza hiç gerek kalkmayacak. Yokuşta arabayı kaydırmadan kalkış yapmak için iki seçenek vardır. Birincisi el freni ile en sağlam şekilde kalkmak. Bu metodu şöyle uyguluyoruz; yokuşta durunca el frenini çekip vitesi boşa alıyoruz pedallara basmıyoruz ve kalkış yapacağımız zamanı bekliyoruz (trafik lambası vs.) Zamanı gelince debriyaja basıp vitesi 1’e alıyoruz ve gereği kadar gaza basıyoruz. Ayağımızı yavaş yavaş debriyajdan çekiyoruz el freni hâla çekik durumda. Arabanın önü kalkamaya başlayınca el frenini indiriyoruz. Arabanın önünün kalkması demek arabanın artık kaymayacağı freni indirince ileri atılacağı anlamına gelir. El frei ile yokuşta kalkmak en sağlıklı yöntemdir. İkinci yöntem ise yarım debriyaj yöntemidir ama bu birincisi kadar sağlıklı değildir zira baskı balataya zarar verir.

İkinci yönteme geçelim. Yokuşta durduk, ayağımız frende vites boşta. Kalkış yapmak için debriyaja basıp vitesi 1’e takılyoruz ayağımız hâla sonuna kadar frende. Ayağımızı debriyajdan yavaşça kaldırıyoruz, ortalara biryerlere gelince motordan bir hırıltı bir titreme duyarsınız, işte bu esnada freni bırakıp gaza basabilirsiniz. Aracınızı kaymadan kalkış yapacaktır. Yarım debriyaj yaparken yük baskı balataya biner. Ne kadar usta şoför olsanız da el frenini tavsiye ederim. Her iki yöntemde de kalkış yaparken normalden fazla gaz vermeniz gerekir. Araba yokuşta kalkarken daha fazla gaza ihtiyaç duyar, aksi halde stop eder. Araba kullanma teknikleri başlıklı yazmınızın ikinci kısmını da bu şekilde tamamladık.

Daha önce de Gelir Uzman Yardımcılığı Maaşı konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

2 Responses

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published