Araç Kliması Kışın Geç Isıtıyor

, , Leave a comment

Bu konuyu okuyorsanız muhtemelen dizel araç sahibisiniz. Dizel araçların klimaları kışın geç ısınma sorunu yaşar. Benzinli motorları ısıttığımız gibi dizel araçları çalıştırıp gaz vererek ısıtamayacağımızı daha önceki yazımızda da belirtmiştik. Zira bu motorumuza zarar verir. Dizel motorlar biraz daha geç ısındığı için klima da bu yüzden geç ısıtıyor aracı. Klima sıcak vermez diye birşey yoktur. Araçlarımızdaki klimalar hem soğuk hem sıcak verirler. Ancak mevcut araçların %90’ı motorun sıcaklığından faydalanır. Yazın güneşin altında kalmış araba nasıl soğuk havayı vermeye geç başlıyorsa kışın da sıcağa geçmesi biraz zaman alabiliyor. Bu bir sorun değildir.

Birçok dizel araç kullanıcısının sorunudur klimanının kışın ısıtmaması. Buna çözüm olarak kesinlikle arabayı çalıştırıp boştayken gaz vermeyin. Yolunuza çıkın ve aracın

araç kliması kışın ısıtmıyor

araç kliması kışın ısıtmıyor

ısınmasını bekleyin. Küçük çocuk sahibi iseniz araca 10 dakika erken binin, bir iki tur atarak aracınızı ısıtın. Bunun dışında bir çözüm üretmek mevcut teknoloji ile olanaksız ne yazık ki.

Daha önce de Dizel Araçta Yakıt Tasarrufu Yapmak konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published