Dizel Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

, , Leave a comment

Dizel motorlu araçlar oldukça iyi performans veren, düşük yakıt tüketimli kullanıcı dostu araçlardır. Peki dizel araç kullanırken nelere dikkat edilmeli bir de bunlara bakalım.

 1. Dizel aracınızı devirli kullanın. Kalkışlarda ve kullanım esnasında hem düşük devirden hem de yüksek devirden kaçının.
 2. Aracınızı gaz vererek ısıtmaya kalkışmayın. Soğuk havalarda marşa bastıktan sonra 30 saniye kadar beklemeniz dizel aracı ısıtmak için yeterli olacaktır.
 3. Aracı çalıştırdığınızda marşa bastıktan sonra 3-4 saniye kadar bekleyerek tüm uyarı ışıklarının sönmesini bekleyin. Bir defa beklememekle birşey olmaz fakat sürekli kullanımda motorunuza ciddi zarar vermiş olursunuz.
 4. Kesinlikle bilindik markalar dışında yakıt kullanmayın. Ucuz yakıt alacağım derken enjektörleri tıkayarak çok daha büyük masraflara girersiniz Dikkat ettiyseniz girebilirsiniz demedim doğrudan masrafa girersiniz dedim. Çünkü günümüzdeki dizel araçlar kirli yakıtları tolere edememektedir. Derhal sorun çıkarmakta, motor sesi oluşturmaktadır.
 5. Bakımlarınızı zamanında yaptırın, en iyi yağı kullanın. İyi yağ demek daha az ses çıkaran bir dizel motor demektir.

  dizel motor

  dizel motor

 6. Akünüz biterse asla aracınızı vurdurmayın. Bu yağ pompasına baskı yapar, büyük zararlara yol açabilir.
 7. Mazot flltesini her bakımda ya da ,ki bakımda bir değiştirin Çünkü mazot benzine göre daha fazla partükül taşır ve bu partiküller mazot filtresinde birikerek performansınıza etki eder.
 8. Uzun yolculuklardan sonra motoru hemen kapatmayın. Bir iki dakika kadar aracın yağlamasını tamamlamasını bekleyin. Aniden stop edilen turbo motorlu araçlarda, turbo yataklarının yağsızlıktan ya da yağ tabakasının yırtılmasından dolayı zarar görme ihtimali vardır.

Bu uyarılar dahilinde kullandığınız dizel araç size müthiş bir sürüş keyfi yaşatacaktır. Dizel araç kullanırken nelere dikkat edilmeli konulu yazımızın sonuna geldik. Herkese güvenli, kazasız sürüşler dileriz.

Daha önce de MTV Ödememe Cezası konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published