Dizel Araçta Yakıt Tasarrufu Yapmak

, , Leave a comment

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanmış olduğumuz ülkemizde yakıttan tasarruf yapmak cebimize ciddi ölçüde katkı sağlayabilir. Aşağıda anlatacağımız yöntemleri uygulayarak aylık %30 civarında yakıt tasarrufu yapmanız mümkün olabilecektir. Lafı uzun tutmadan dizel araçta yakıt tasarrufu yapmanın yöntemlerine gelelim.

 • Ani kalkışlardan kaçının. Çünkü ani kalkış anında motor ekstra güç üretir bu da ekstra yakıt tüketimi demektir.
 • Frene az basmaya çalışın. Usta şoförler araçlarını en az şekilde frenleyerek kullanırlar. Trafiğin akışını izlerler durmaları gereken yerlere hızlı girmezler, ilerde kırmızı ışık varsa gazdan ayaklarını çekerler oraya varana kadar ışığın yeşile dönmesini beklerler. Frene her basışınız, birkaç damla yakıtınızın çöpe gitmesi demektir.
 • Yüksek viteste otomobil kullanın. Yüksek vites demek motor hızının düşük olması demektir. Bu da motorun daha az güç üreteceği anlamına gelir.
 • Yüksek hızda araç kullanmak tüketimi arttırır. Şu hızı geçmeyin demek doğru bir bilgi olmaz zira her araçta bu limit farklıdır. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; dizel aracınızda devir saatinin 2500’ü geçmemesine özen gösterin. Hem motorr ömrüne faydanız olur hem yakıt tüketimine. 2500 devrin üstüne oluşacak her ekstra 8km/saat hız tüketiminizi %23 arttıracaktır.
 • Şehir içinde agresif kullanım demek frene fazla basmak demektir. Bu da az önce de söylediğimiz gibi frene dokunmak demek birkaç damla yakıtın çöpe gitmesi demektir.

  dizel araçta yakıt tasarrufu

  dizel araçta yakıt tasarrufu

 • Motor bakımını zamanınında yaptırın. Yağınızın kaliteli olmasına önem verin. Sürtünmenin az olması demek motorun daha az zorlanması demektir.
 • Lastik basınçlarınızı kontrol edin. Düşük basınçta sürtünme artacaktır ve tüketin artacaktır. Ne kadar fazla şişirirseniz lastikleri o kadar tasarruf yaparsınız. Şehiriçinde pek zararı olmasa da yüksek basınç frenleme mesafesini uzatır bu da şehirlerarası yollarda tehlike oluşturabilir. Bu yüzden 34 bar ideal olacaktırç
 • Aracınıza ekstra yük koymayın. Bagajdaki gereksiz malzemeleri çıkarın. Portbagaj zorunlu olmadıkça kullanmayın.
 • Klimayı gerekli olmadıkça kullanmayın.
 • Hava filtresi önemlidir. Motor ne kadar iyi hava alırsa o kadar zorlanmadan çalışır.
 • Yokuşlarda boşta inmeyin. Çünkü boşta inerken yaklaşık 1lt/100km yakıt tüketiminiz olur ama viteste bu tüketim 0lt olacaktır.

Bu teknikler sizlere aylık olarak ciddi miktarlarda yakıt tasarrufu sağlatacaktır. Hele ki fazla km yapıyorsanız önem vermeniz gereken bir konudur bu. Hem sizin cebinize hem de ülke ekonomisine faydanız dokunacaktır.

Daha önce de Dizel Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published