Dudakta Uçuk Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Doğal Tedavisi

, , Leave a comment

Dudak uçuklamasının sebeplerinin başında aşırı yorgunluk, stres ve uykusuzluk gelir. Bunun dışında uçuk bir virüs olduğu için bulaşıcı olarak da baş gösterebilir. Uçuk ortalama 3-5 günlük bir süre zarfında geçer. Eczanelerden alabileceğiniz uçuk kremlerinin yanı sıra sarımsak sürerek de etkin bir mücadele sürmüş olursunuz uçukla.

uçuk tedavisi

uçuk tedavisi

Uçuk Neden Çıkar Uçuk Nasıl Geçer Uçuğun çıkma sebebi nedir Uçuk nasıl iyileşir uçuk Tedavisi
Uçuk başlangıçta içinde su bulunan ufaklı damlacıklardan meydana gelmektedir. Genellikle dudaklarda çıkan uçuk nadiren de olsa ağız içinde de çıkabilmektedir. Ağız içinde oluşan uçuk damağa yapışır ve bu bölgede meydana gelir.
Bilmeniz gereken uçuk Bulaşıcıdır ve Virüsten kaynaklanan bir hastalık olduğudur.

Uçuğun belirtileri nelerdir?

Uçuk meydana gelmeden yaklaşık bir gün öncesinden kendini belli eder. Başlangıçta ucugun oluşacağı bölgede hafif kızarıklıkla birlikte tatlı bir kaşıntı meydana gelir. ilk evresinde sivilce çıkamış gibi o bölgede bir sertlik oluşturur. Daha sonra bu bölgede ufak içi su dolu tomurcukların oluştuğu görülür.
Uçuğun ilerlemesiyle bu tomurcuklar kurur ve çatlamaya başlar. Çatlama sonucu tomurcuklardan akan su değdiği bölgede de enfeksiyona sebep olur ve uçuk ilerler.
Uçuktan dolayı çoğu zaman ağzını açamama ve konuşma esnasında, yemek yeme sırasında ağrıya sebep olabilir.
Uçuk nasıl bulaşır?

Uçuk, kendini belli ettiği andan itibaren iyileşinceye kadar bulaşıcıdır. Uçuk çıkan kişinin kişisel eşyalarının kullanılması veya öpüşme sonucu , ucuk bulaşabilmektedir.Ayrıca ucuğun soyulması gibi elle yapılan müdaheleler sonucu da hem yayılmakta hemde bulaşmaktadır. Korunmak için ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.

Uçuğun Doğal Tedavisi

Halk arasında uçuk olarak bilinen ve tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş olan hastalık hemen herkesin çok nefret ettiği ve sık sık yaşadığı bir problemdir.

İnsanlar bu uçuk virüsünün tam olarak ne olduğunu hala bilmiyor. Zaten asıl kaynağı da belli olmuş değil. Bilinen bir şey varsa o da vücuda sinsice yerleşen ve her fırsatta kendisini açığa çıkartan bir şey olduğudur.

Uçuk virüsü araştırmalardan anlaşıldığı kadarıyla insanların genetik sisteminde yani Dna içinde yer alan ve kalıtsal olarak süregelen bir hastalıktır.

İnsanların yüzde 80′i hayatları boyunca en az bir kez uçuk çıkartırlar. Bu rakam genellikle çok daha fazla olur. Çünkü uçuk çıkartan bir kişi mutlaka tekrar çıkartır.

Gelelim uçuğun sebeplerine:

Uçuk bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda özellikle baş gösteren bir virüs türüdür. Bu durum ise hastalanmak, yeterli beslenmemek, vücudu zayıf düşürmek ile gerçekleşir.

Ayrıca stres, moral bozukluğu da uçuğu tetikleyen önemli unsurlardır.

Uçuk virüsünün etkileri 24 saat öncesinden kaşıntı, kızarıklık gibi şekillerde ortaya çıkar ve sonrasında iltihaplı bir şişkinlik ile baş gösterir.

Bu etkileri zayıflatmak ve tedavi edilmesinde yardımcı olmak üzere kullanılabilecek maddelerden biri alkoldür.

Ayrıca antiviral içerikli ilaçlar, kremler de tedavide etkin rol oynar. Bu ilaçlar içinden en etkili olanı piyasada diğerlerine göre daha yüksek fiyata satılan “Zovirax” markalı ilaçtır.

Uçuk eğer çok uzun süre iyileşmiyorsa risk oluşturabilir. Bu durumlarda doktora gitmenizde fayda var.

Gelelim uçuk tedavisinde etkili ve doğal yöntemlere:

Eğer uçuk çıkardıysanız ve ilaç kullanarak bağışıklık sisteminizi zayıflatmak istemiyorsanız ki virüs ilaçlara da zamanla direnç kazanarak bir süre sonra etkilenmemeye başlayacaktır. Bu durumlar da kullanabileceğiniz hem hiç bir zararı olmayan hem de her zaman etkisini koruyan yöntemler vardır.

Uçuğun üstüne buz koyun ve ara ara bunu yineleyin. Bu uçuğun ağrısını azaltmada ve etkisini zayıflatmada yardımcı olur.

Doğal antiviral içerikli olan ve ilaçlarla hemen hemen aynı etkiyi göstererek uçuk tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan bir diğer yol ise “Sarımsak” kullanmaktır.

Sarımsak ile uçuk üstüne fazla bastırmadan masaj yapın ve suyunun her yere dağıldığından emin olun. Bunu sık sık uygulayın ve uçuğunuzun iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

Tabii ki bu da hemen tedavi gerçekleştirmeyecek; fakat etkili olacaktır. Sonuçta mucize değil. Hastalıklarda doğanın bize verdiği hediyeleri kullanmakta fayda var. Sonuçta ilaçlar da bu maddelerden yapılıyor.

Daha önce de Arı Sokunca Ne Yapmak Gerekir konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published