Ekmek Kadayıfı Tarifi

, , Leave a comment

ekmek kadayıfı tarifi

ekmek kadayıfı tarifi

Ekmek kadayıfı tarifi 10 kişilik servis için hazırlanmıştır. Pişirme süresi ise ocakta kısık ateşte 30 dakika olarak planlanmıştır.

 

Ekmek kadayıfı tarifi için gerekli malzemeler:

  • Ekmek Kadayıfı (hazır olarak alın)
  • 1/2 adet limon
  • 1 kg şeker
  • 8-10 su bardağı su (1.5-2 litre)
  • 1 paket kaymak
  • 200 gram fıstık içi

Şimdi tarife geçelim:

Bir teflon tavaya 1 su bardağı şekeri ve dilimlenmiş yarım limonu kabuklu olarak atın (limon suyunu sıkarak da kullanabilirsiniz). Şekeri, kahverengi olana kadar, yanma­masına da özen göstererek kısık ateşte limon ile karıştırın.

Bir tencereye 8-10 su bardağı su koyun ve içine kalan şekeri atın (yaklaşık 1 kilo). Tencerede orta ateşte kayna­tın. Bu sırada teflon tavadaki limon ve şekeri karıştırmaya devam edin. Karışım kahverengi bir renk alıp koyulaşınca, ocakta tencerede kaynamakta olan su ve şeker karışımının içine boşaltın. Tüm karışımı bir kaç kez birlikte karıştırın. Böylece şerbetiniz hazır olacak.

Hazır ekmek kadayıfını bir tepsiye koyun (tepsinin kada­yıftan büyük olmasına dikkat edin). 2-3 bardak soğuk su­yu üzerine çileyerek ıslatın. 10-15 dakika suda bekleyen kadayıfın suyunu biraz bastırarak süzün.

Hazırladığınız şerbeti kepçe ile ekmek kadayıfının üzeri­ne yavaş yavaş boşaltın ve tepsiyi kısık ateşte ocağın üze­rine alın. Kısık ateşte, tepsideki şerbet kaynadıkça, tepsi­nin kenarındaki şerbeti kepçe ile alıp kadayıfın üzerine sü­rekli dökün. Kadayıf pişinceye kadar bu işleme devam edin ki kadayıfın altı yanmasın.

Yaklaşık 30 dakika pişirme işlemi sırasında kadayıfın kabardığını göreceksiniz. Bir süre kadayıfın soğumasını bekleyin ve dilimleyerek servis tabaklarına alın. Yanlarına kaymak ve dövülmüş badem (tercihinize göre ceviz, fıs­tık) çileyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun…

Ayrıca sitemizde sütlaç tarifi, şekerpare tarifi ve baklava tarifi yer almaktadır. Canınız çektiyse 🙂 bu sayfalara da bir göz atabilirsiniz.

Daha önce de Aşure Tarifi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published