Enerji İçeceklerinin Zararları

, , Leave a comment

 

enerji içeceklerinin zararları

enerji içeceklerinin zararları

Enerji içeceklerinin zararları son yıllarda ciddiye alınacak boyutlara ulaştı. Genellikle kendimizi yorgun hissettiğimizde ya da uzun yola çıkacak olduğumuzda enerji içeceklerine başvururuz. Peki nedir bu enerji içeceklerinin yararları ve zararları

Öncelikle şunu belirtelim enerji içecekleri, genellikle kolanın 3 katı kadar kafein içerir bazı markalar bunu 14 kata kadar arttırmıştır. Dolayısıyla bağımlılık yapar. Geçtiğimiz yıllarda 14 yaşındaki Anais isimli bir çocuğun gün içinde 2 adet enerji içeceği içerek ölmesi ve ardından aynı yıl içinde bu şekilde vuku bulan ölümlerin sayısının 5’e yükselmesiyle ABD Gıda ve İlaç idaresi bu konuyu incelemeye almıştır. Ölen çocuğun ölüm sebebi kayıtlara “Kafein Zehirlenmesi” olarak geçmişir.

Enerji içeceklerinin yararları konusuna değinecek olursak; ürünlerin pazarlayıcıları bunları aşağıdaki gibi sıralamıştır;

  • Vücut direncini arttırır
  • Zihni açık tutar
  • Konsantrasyonu arttırır
  • Fiziksel dayanıklılığı arttırır

Bunlar henüz ciddi bir araştırma yapılmadığı için ispatlanmamıştır bilimsel olarak. Özellikle çocuklar ve yaşlılar enerji içeceklerinden uzak durmalıdır. Kan akışını hızlandırıp tansiyonu yükselten bu içecekler yaşlılarda ve çocuklarda kalp krizlerine yol açabilmektedir.

Ağır yemekler yenirken yanında enerji içecekleri tüketilmemelidir. Alkolle birlikte kesinlikle tüketilmemelidir zira ölümle sanuçlanan örnekleri vardır. Kalp hastalarında mutlaka yan etki yapar.

 

Daha önce de Diş Gıcırdatma Sorunu Bruksizm konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published