Anne süt nasıl oluşur ?

, , Leave a comment

Anne sütünün en değerli besin olduğunu her yerde duyumuşuzdur.Hepimiz doğduktan bir yıl kadar anne sütüyle besleniriz.Peki anne sütü nasıl oluşur ?

Göğüs kısmen salgı dokusu,kısmen destek ve yağ dokusundan oluşmuştur.Salgı dokusunda yapılan süt,ufak kannallar ve daha sonra ana toplayıcı kanallar boyunca meme ucuna ilerler.Kanallar,meme ucuna ulaşmadan önce genişleyerek laktiferöz sinüsler şeklini alır.Bu sinisler sütün içinde toplanması nedeniyle önemlidir.

Meme ucunda pek çok sinir ucu bulunduğu için memenin bu bölgesi çok hassastır.Bu hassasiyet sütün akışına yardım eden refleksler yönünde önemlidir.ayrıca genelikle meme ucunun çevresinde ” areloa ” adı verilen koyu renkli bir halka olup hafifi kabarık durumda bulunabilir.Bu yağlı bir sıvı salgılayan bezlerin varlığı nedeniyledir.

Süt yapımı ormonlar ve reflekslerin sonucu oluşur.gebelik süresince salgı bezleri süt yapımına hazırlanır.doğumdan hemen sonrada hormanal değişikliklerle süt yapımı başlamış olur

Daha önce de Yumurta'nın kabuğu neden farklı renkli olur konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published