Kış Lastiği Zorunlu Mu

, , Leave a comment

kış lastiği takmak zorunlu mu

kış lastiği takmak zorunlu mu

Kış lastikleri hakkındaki genelge Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlandı. Bu genelgeye göre 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası yollarda kar lastiği takmak zorunludur. Şehiriçinde ise bu karar valiliklere bırakılmıştır. Bu tarihler arasında şehirlerarası seyehat eden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ve ‘A’ türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller kar lastiği takmak zorunda kalacak.

Kar lastikleri -7 dereceden daha soğuk havalarda kontrollü sürüş sağlanılması için üretilmiş özel yapım lastiklerdir. Fiyatı ortalama 150TL civarındadır, tane başına. Bir arabaya iki adet kat lastiği yeterlidir. Kış lastiği kullanmamanın cezası 500TL’dir.

Karlı yollarda kazaları en aza indirmek için kış lastikleri en iyi çözümdür. Lastiklere zincir takmak hem asfalta zarar veriyor hem de lastiği çürütüyor, ayrıca sürekli kullanım olmadığı için pek de önerilen bir yöntem değildir. Kış lastikleri süreklü kullanıldığından kazaları en aza indiriyor. Ayrıca buzlu yollar için kar lastiklerinin çivili modelleri vardır.

Daha önce de Araba Kullanma Teknikleri konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published