Klavyede Çalışmayan Tuşlara Çözüm

, , Leave a comment

Özellikle dizüstü bilgisayarlarda çalışmayan tuşlar ciddi sorun yaratır. Masaüstü bilgisayarda klavye pratik ve ekonomik bir şekilde değiştirilirken laptoplarda durum biraz daha meşakkatli ve tuzlu olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Sharpkeys programını tanıtacağız. Sharpkeys ile klavyenizdeki bozuk tuşu başka bir tuşa aktarabiliyorsunuz. Programı alttaki linkten indirebilirsiniz.

Sharpkeys indir

Sharpkeys ne işe yarar;

SharpKeys klavye kısayollarına atanmış farklı görevleri kayıt defteri üzerinden değiştirmenize olanak tanıyan kolay kullanımlı bir uygulamadır.

Program belki ilk bakışta biraz karmaşık gelebilir ama aslında yaptığı işlemler gayet basittir. Örneğin Shift tuşunun yaptığı

sharpkeys

sharpkeys

işlemi değiştirerek Caps Lock tuşunun üstlendiği eylemi gerçekleştirebilirsiniz.

Değiştirmek istediğiniz tüm anahtarları ve yapılabilecek işlemler listesi programın içerisinde görüntülenmektedir. Bu şekilde istediğiniz tuşlara istediğiniz işlemleri kolayca atayabilirsiniz. Bunun dışında tuşlara daha önceden atanmış görevleri de iptal etme şansına sahipsiniz.

SharpKeys fonksiyon tuşları da dahil olmak üzere temelde her tek tuşu desteklemektedir.

Görevleri istediğiniz tuşlara atadıktan sonra işlemi tamamlamak için “Write the Registry” butonuna tıklayarak yeni ayarlarınızı kayıt defterine aktarabilirsiniz.

Diğer yandan SharpKeys tüm Windows sürümlerinde sorunsuz olarak çalışmaktadır ve sistem performansınızı etkilemez.

Program her ne kadar çok kullanışlı bir program olsa da yeni başlayanlar için kayıt dosyalarının bir yedeğinin olması çok daha iyi olacaktır. Çünkü SharpKeys yaptığınız işlemlerin geri almak istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir yedek dosyası oluşturmamaktadır.

Yazılım antivirüs ile tarandıktan sonra paylaşıma açılmıştır güvenle kullanabilirsiniz. Porgramda “From” ve “To” kısmı var. From kısmına yeni tuşunuzu yazacaksınız. “To” kısmına ise bozuk olan eski tuşunuzu yazacaksınız. From kısmı için “insert, pause, f tuşlarını” tercih edebilirsiniz.

Daha önce de Metin2 Yang konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published