Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyor

, , 2 Comments

laptop fanı çok ses çıkarıyor

Laptop bilgisayarınızda önceden olmayan bir ısınma sorunu ve buna bağlı olarak fanın daha fazla çalışması sorunu ile karşı karşıya iseniz muhtemelen bilgisayarınız tozlanmıştır. Bunu çözümü çok basittir laptop’ın temizlenmesi gerekmektedir. Ancak bunu serviste yaptırmalısınız zira siz içini açarsanız cihazınız garanti dışı kalacaktır. Servise göndermeden evvel yapabileceğiniz pratik bir çözüm var aslında. Bilgisayarı kapatıp bataryayı çıkardıktan sonra, güçlü bir elektrikli süpürge ile özellikle bilgisayarın fan çıkışlarını ayrıca görebildiğiniz tüm delikleri süpürgeye çekin. Bu performansta ve o fan gürültüsünde gözle görülür bir iyileşme gösterecektir. Ancak illa ben çok titizim diyorsanız servise gönderip içine detaylıca temizlettirip bu etkinin süresini uzatabilirsiniz.

Bunun haricinde bir aşırı fan cpu ve buna bağlı gürültülü bir fan çalışması sorunu yaşıyor iseniz bunun sebebi ise yazılımsaldır. Muhtemelen yeni kurduğunuz bir program önceden var olan bir program ile çakışmıştır. Bu sorunu yaşatan programı bulmak için Ctrl+Alt+Delete tuşlarına birlikte basın. Burdan “Görev Yöneticisi”ni çalıştırın. Açılan küçük pencerede “Performans” sekmesine gelin. Sağ altta “Kaynak İzleyici” butonu vardır, ona tıklayarak en çok cpu yaratan programı görebilirsiniz.

Bunun harici bir sorun yaşıyorsanız konu altına lütfen yorum bırakın en hızlı şekilde yardımcı olmaya çalışalım. Blog sitemizde teknoloji alanında başka birçok faydalı yazı bulabilirsiniz.

Daha önce de Avea Sınırsız İnternet Paketleri konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

2 Responses

  1. berk bıyıkçı

    02/08/2013, 05:30 pm

    leptopum var benim lg R560-K.AAC6BT bugün birden ses çıkarmaya çaşladı fan sanki biyere sürtüyo yada fazla hızlı dönüyo sanki 4gb belleğim var 2 si kullanılıyor ekran kartım gforce g105m
    fanını açmıştım 1 hafta önce temizdi napabilirim

    Cevapla

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published