Potasyum İçeren Besinler

, , Leave a comment

potasyum içeren besinler

Potasyum içeren besinler başlıklı yazımızla yine sizlere birbirinden değerli bilgiler vermek istiyoruz. Potasyum vücutta kalsiyum ve fosfordan sonra en çok bulunan mineraldir. Vücutta az ya da çok bulunması sorun yaratır. Kan tahlili sonuçlarına göre vücuttaki yoğunluğu 3.5-5.1 arasında olması gerekir. Öncelikle potasyum içeren besinlerden biraz bahsedelim sonrasında bu mineralin eksikliğinde ve fazlalığında ortaya çıkabilecek durumlara değinelim.

Yeşil ve koyu yeşil sebzeler, et, süt, yoğurt, işlem görmemiş hububatlar, lahana, brokoli, pazı yaprağı, zeytin, patates, portakal, muz, hurma, avokado, balık, kayısı, badem, fındık gibi besinler potasyum bakımından zengindir. Hepsindeki potasyum(k) yoğunluğu farklıdır ancak genellikle koyu yeşil sebzelerde yoğun miktarda bulunur, örnek brokoli, ıspanak. Bunun yanısıra mercimek, domates, patlıcan, üzüm, çilek, bezelye, kırmızı erik, roka da potasyumca zengindir.

Bu mineralin faydalarına gelecek olursak; en temel görevi kasların çalışmasını sağlamaktır. Sinirleri uyarır, vücudun su dengesini sağlar, vücudun sıvı ve elektrolit dengesini sağladığı gibi kas kasılması ve sinir akımı gönderimi bakımından da görevlidir.

Vücuttaki potasyum eksikliği; kramplara yol açar, kaslarda yorgunluk olur. Özellikle gece uyurken bir anda ayağınıza giren krampla eksikliğini belli edebilir. İshal ve kusma oluşur. Kan pıhtılaşması zorlaştığından kanamalar zor durur. Kalp atışlarında bozukluk meydana gelir. Bu bahsettiklerimizin ortaya çıkması için kan tahlili sonucunda potasyumun 3.5 değerinin altına inmesi gerekir. Potasyum eksikliği en çok sporcularda gözükür. Çünkü aşırı terleme ile ortaya çıkar bu sonuç. Bu cümleyi tersten okuyacak olursak; potasyum fazlanız varsa spor yaparak bunu normal değere düşürebilirsiniz.

Herşeyin fazlasının zarar olduğu gibi potasyumun fazlası da zarardır. Bilinen en önemli zararı kalp krizini tetiklemesidir. Potasyumun yükselme sebebi çeşitlidir; böbrek sorunları, tansiyon hapları en önemlileridir. Kalp ritmini bozar bu durum, halsizlik, yorgunluk, kusma ortaya çıkar. Çok fazla yükselir ise kalp durabilir.

Siz de bu konu hakkındaki bilgilerinizi bizimle paylaşmak isterseniz aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Daha önce de Tip 2 Diyabet Şeker Hastalığı Nedir konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published