Saçlar Neden Yağlanır

, , Leave a comment

saçlar neden yağlanır

Aslında yağlı saç diye birşey yoktur, yağlı cilt vardır. Cildiniz yağlandıkça bu yağlar saça da geçer. Saç derisi “sebum” isimli bir yağ salgılar. Bu salgı normalden fazla ise saçlarınız yağlanır ve parlar, bu da hiç hoş olmayan kötü bir görüntü meydana getirir. Saçlarınız çok bakımsızmış gibi durur. Bu durumda saçlarınızı çok yıkamak saç yağlanmasına kesinlikle çözüm olamyacaktır. Bilakis, saçları fazla yıkamak sebumun salgılanmasını arttıracaktır. Çünkü saçların çok yıkanması saçlı derideki yağ hücrelerini canlandırır ve yağlanmayı arttırır.

Peki ne yapacağız? Çözüm basit, şampuanlar saçlı deriyi temizlemek ve saç sağlığını korumak için üretilmiştir. Biz de saçlı derimize uygun şampuan alacağız ve saçlı deriyi özenle yıkayacağız. Dikkat edilmesi gereken nokta saçlarımızdan ziyade deriyi temizlemek. Yağlı saçlara sahip olanlar bilir ki, saçları ilk şampuanlamada istediğimiz gibi köpürmez ikinci veya üçüncü seferde bolca köpürme oluşur. Saçlar ne zaman iyice köpürürse o zaman yağlar temizleniyor demektir. Saç yıkama işlemi için de gün aşırı yıkama en optimum düzeydir.

Saç modelleri ile yağlanmanın bir ilgisi var mı?

Hayır, saç modelleri saçınızın yağlılığını değiştirmez, sadece şunu söyleyebiliriz; kıvırcık saçlar düz saçlara nispeten daha az yağlanır. Çünkü sebum düz saçlarda daha hızlı salgılanır.

Daha önce de Sıkı At Kuyruğu Kelliğe Yol Açıyor konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published