SEO Öncesi Çalışmalar

, , 2 Comments

seo

seo

Seo, yani Türkçe’siyle arama motoru optimizasyonu yapmadan önce ufak bir fizibilite çalışması yapmamız gerekir. Bu çalışmayla cevap aradığımız sorular şunlar olmalıdır; Sıralamamı yükselterek ne kadar para kazanacağım? Sıralamamı yükseltirken ne kadar gidere katlanacağım? Başarılı olma şansım yüzde kaçtır? Bu soruların cevabını bulduktan sonra seo çalışmasına başlamalıyız. Bu fizilibilite çalışmasının amacı seo çalışmasını biz mi yapmalıyız yoksa işi profesyonel bir şirkete mi devretmeliyiz sorusuna cevap bulmaktır. Piyasada iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda profesyonel seo şirketi bulunuyor. Bu şirketlerden seo fiyatları alarak kendi maliyetimizle karşılaştırmalıyız. Muhakkak ki şirketten alacağımız fiyat kendimiz yaparak mal etmeye çalıştığımız fiyattan yüksek olacaktır. Ama arada ciddi bir fark yoksa iş bu şirketlere paslanmaldır. Bu sayede hem bizler asıl işimiz olan içerik üretmekle uğraşmız oluruz hem de işimizi profesyonel ellerde spamsiz, risksiz belki de garantili bir şekilde yürütmüş oluruz.

Arama motorunda ön sırada çıkmak deyince iki farklı kavram çıkıyor karşımıza. Biri bildiğimiz üzere SEO diğeri ise SEM kavramı. Yani

sem nedir

sem nedir

orijinaliyle Search Engine Marketing, Türkçe’siyle Arama Motoru Reklamcılığı diyebiliriz. Genellikle ticari faaliyetlerin döndüğü sitelerin tercih ettiği bir yöntemdir SEM. Bu şekilde sitemize gelen her ziyaretçinin bize bir maliyeti vardır. SEM birçok farklı şekilde optimize edilebildiğinden konusunda tecrübeli ve uzman ellerde yapılması çok önemlidir. Aksi taktirde site sahibini ciddi zararlara uğratabilir. SEM’in ne demek olduğunu sağdaki resime bakarak kolaylıkla anlayabiliriniz.

Son yıllarda SEO ve SEM kadar önem arzeden bir alan daha çıktı karşımıza. Bu da sosyal medya arenasıdır. Bu alanda sitemizi ön planda tutmak belki de arama motorlarından daha fazla ziyaretçi getirebilmektedir sitemize. Sosyal medyada oluşturacağınız kurumsal hesapların güçlü imajları olmalıdır. Bunu da sosyal medya pazarlaması sayesinde yapabilirsiniz. Bu alana yatırım yapmaktan hiç korkmamak gerekir, zira kısa zamanda kendini amorti edip hızlıca kâra geçiren bir yatırım olacağından hiç kuşku yoktur.

Yukarıda anlatılan üç farklı yöntemle sitemize ziyaretçi çekebiliriz. Bundan sonrası tamamen sitemize bağlıdır. Güzel bir web tasarıma sahip site ziyaretçiyi rahatsız etmiyorsa ve güven veriyorsa, o ziyaretçiyi kazandınız demektir. Ziyaretçi odaklı olarak hazırlanmış bir tasarım, arama motorları tarafından da sevilir ve ödüllendirilir.

Daha önce de Oyun indir konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

2 Responses

  1. SEO Fiyatları

    07/14/2015, 01:14 pm

    SEO fiyatları konusunda vermiş olduğunuz detaylı bilgilendirmeler için teşekkürler. Bahsettiğiniz gibi SEO konusunda işi profesyonel şirketlere bırakmak çok doğru bir çözüm önerisi.

    Cevapla

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published