Stres Saç Döker Mi

, , Leave a comment

stres saç döker mi

Stres saç döker mi sorusunun cevap kuşkusuz “Evet”tir. Ancak önemli olan dökülen bu saçların tekrar çıkıp çıkmayacağıdır.

Güney Kalifornia Üniversitesi doktorları konu üzerinde yaptıkları araştırmada saç dökülmesinin %95 oranında genetik olduğunu %5 oranında ise kullanılan ağır ilaçlara ve strese dayandığını tespit etmişlerdir. Bu araştırmanın sonuçları bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğunu söylüyor bize. Örneğin sağlıksız ve yetersiz beslenmenin saçları döktüğünü düşünürüz oysa bu doktorlar, eğer gerçekten sağlıksız beslenme saç dökseydi sokakta yaşayanların hepsinin kel olması gerekirdi, ama baktığımızda hepsinin uzun ve gür saçları var diyerek bir antitez oluşturmuşlardır. Aynı şekilde jölenin saç dökmediğini sadece yıprattığını, mevsimsel saç dökülmesi diye birşeyin var olmadığını savunmuşlardır.

Gelelim şimdi en önemli ikinci sorumuza; Stresle dökülen saç çıkar mı?

Bu sorunun cevabı da sizleri sevindirecek. Cevabımız yine Evet. Stres sonucu dökülen saçların bir yıl içinde tekrar eski haline geleceğini dermatologlar söylüyor.

Genetik olan dökülmeler için de saçların tekrar çıkması imkansızdır diyemeyiz ama çok zordur. Çünkü üretilen saç bakım losyonları ve saç çıkarıcılar saç diplerine inmede başarısızdırlar. Ayrıca bir kısım başarılı saç çıkarıcılarda da vücutta kıllanma ve cinsel isteksizlik gibi yan etkiler gözlemlenmiştir. Genetik dökülmeye çözüm olarak en iyi yol “Saç Ekimi”dir.

Konuyla ilgili çok daha geniş bilgiyi internet ansiklopedisi wikipedia’nın saç sayfasında bulabilirsiniz.

Daha önce de Şapka Saç Döker Mi konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published