Topuk Dikeni Nedir

, , 2 Comments

topuk dikeni

topuk dikeni

Topuk dikeni ayak tabanının zorlanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayaktaki tendon dokusunda zamanla ufak yırtılmalar ve zedelenmeler oluşur ve iltihaplanır. İltihaplanan bu doku da zamanla kemiğimsi bir yapı oluşturur resimde de görüldüğü gibi.

Topuk Dikeni Neden Olur

Bu hastalığının en temel sebebi yukarıda da söylediğimiz gibi tabanın zorlanmasıdır, şöyle de detaylandırabiliriz;

 • Şişmanlık
 • Ayak tabanında şekil bozukluğu
 • Uzun süreli yürüyüşler
 • Yürüyüşe dayalı sporlar
 • Uzun süre ayakta kalma

topuk dikenini tetikleyen etmenlerdir.

Belirtileri ise genellikle uyandıktan sonra yürümeye başlayınca topukta hissedilen şiddetli ağrılardır. Bu ağrı sonraki dakikalarda kısmen hafiflese de ayakta kalma ve uzun süre yürüme ile tekrar şiddetlenir.

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

Eski hakem Erman Toroğlu’nun yazısına göre bu uygulama ile topuk dikeni 3 günde geçiyor. İşte o sihirli formül;

Bir kabın üçte ikisini Vicks merhem ile geriye kalan üçte birini de bal ile dolduruyorsunuz. Ayağınızı bileğe kadar en az yarım saat sıcak suda tutuyorsunuzu, suya sürekli sıcak su takviyesi yapın ki soğumasın. İyice yumuşamış olan ayağınızı kuruttuktan sonra bu bulamacı bileğinizin 4 parmak üstüne kadar sürüp iyice yediriyorsunuz. Sonra ağrıyan yere bir parça da jöle gibi sürüp naylon poşete geçiriyorsunuz ayağınızı. Sabaha kadar böyle kalıyor ve uyanınca ayağınızı yıkamadan sadece silip çorabınızı giyiyorsunuz. Bunu 3 gün artarda yapınca topuk dikeninden kuruluyorsunuz. Bu bitkisel tedavinin mantığı ise kemikleşmiş dokuyu yumuşatıp eski yerine gitmesini sağlamaktır.

Daha önce de Şeker Hastalığı konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

2 Responses

 1. Ada Beril

  11/14/2012, 10:17 am

  Topuk Dikeninde Kesin Çözüm-ESWT

  Yüksek enerjili şok ses dalgalarıyla başta topuk dikeni ve tenisçi dirseği olmak üzere tedavisi zor tipik hastalıklarda modern, cerrahi olmaksızın, anestezisiz, ilaçsız ve kısa sürede yüzde 85-86 oranında kalıcı bir iyileşme sağlayan bir elektroterapi tekniğidir.

  ESWT nasıl etkili olur?

  Topukta oluşan kireçlenmenin zaman içinde erimesini, hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak uygulama bölgesinde organ kanlanması artar ve yeni damar oluşumu görülür.

  ESWT sonrası hastalık yinelenir mi?

  ESWT tedavisinin en önemli artılarından biri de etkisinin uzun süreli olmasıdır. Yapılan klinik çalışmalarda tedaviden sonraki 1-2 yıllık sürelerde hastalığın yinelenmediği gözlenmiştir. ESWT tedavisi hastalığın nedenlerine yönelik tedavi ile kalıcı iyileşme sağlamaktadır. ESWT tedavisi vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarını kulandığı için, hastalık bir kez iyileşirse tekrarlama şanşı düşüktür. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o denli iyi sonuç alınır.

  ESWT kaç seans uygulanır?
  Sert doku uygulamalarında en fazla 5 seans, yumuşak doku uygulamalarında en fazla 6-8 seans olarak gerçekleştirilmektedir. 20-30 dakika süren seanslar bir hafta ara ile uygulanır.

  ESWT’nin Güvenilirliği?

  Amerika’da 1997 yılından beri Topuk Dikeninde , 2000 yılından bu yanada Tenisçi dirseğinde FDA (Amerika için gerekli izin) onayı alınmıştır. Böylece Şok Tedavi artık tüm Dünya’nın kabul ettiği bir tedavi olarak onaylanmış ve Nano teknoloji ürünü olarak kliniklerindeki yerini almıştır.

  Detaylı bilgi için lütfen arayınız..

  0212 662 6666

  Cevapla

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published