Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası

, , 5 Comments

trafik sigortası yaptırmamanın cezası

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası belki de tüm cezalar içerisinde en ağır olanıdır.2013 yılı için trafik sigortası yaptırmayanlara 77 lira ceza kesiliyor.

Trafik sigortası fiyatları ilden ile ve acenteden acenteye ciddi değişiklikler gösteriyor. Özellikle büyük şehirler için sigorta fiyatları yüksek, plakanız bu şehirlere kayıtlı ise yapacak birşey yok ancak farklı acentelerden teklif alarak sigorta masraflarınızı düşürebilirsiniz.

Şu an en ucuza sigorta yapan iki firma; Halk Sigorta ve Euro Sigorta. Pahalı ile ucuz arasındaki fark nedir diye sorarsanız ilk olarak trafik sigortasının ne işe yaradığını kısaca anlatarak başlayalım. Trafik sigortası, bir kaza sonrasında kusur kimde ise onu karşı tarafın zararını karşılamaktan kurtarır ayrıca kusurlu olan kişinin zararını karşılamaz. İşte ucuz ve pahalının farkı burada doğuyor. Örneğin kazada kusurlu taraf siz iseniz, karşı taraf gidip arabasını yaptırır ve ödemeyi sizin sigortanızın karşılaması gerekir. Mesela Euro sigortayı kullanıyorsanız muhtemelen zararı karşılamada gecikmeler vs yaşanacaktır. Bu da sizin başınızı ağrıtıyor. Kimi alacaklılar size haciz gönderebiliyor. Bugün aracımı sigortalatmak için teklifler aldım Halk sigorta 240 lira, Euro sigorta 336 lira, Axa Sigorta 660 lira teklif sundu. Yazdıklarıma bakılırsa Axa sigortayı tercih etmem gerektiğini düşüneceksiniz oysaki ben Halk Sigorta’yı tercih ettim. Sebebine gelelim hemen, burdaki amacım sigorta masraflarımı minimuma indirmek. Bir kaza durumunda ise kusur bende ise, karşı tarafın zararını kaskom ile karşılamak. Yukarıda bahsettiğim durum kaskosu olmayan araçlar için geçerlidir. Yani kaskonuz yoksa sağlam bir sigorta acentesi ile çalışmalısınız.

Trafik sigorta bedelleri ortalama olarak 200-300 lira arasında oluyor Türkiye genelinde, ancak trafik sigortası yaptırmamanın cezası büyük. Çoğu zaman acenteler yenilemek için size haber vermeyi unuturlar bunu sizin takip etmenizde fayda var.

Daha önce de Şehir İçinde Emniyet Kemeri Zorunlu mu? konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilir, hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

5 Responses

 1. havalandırma

  01/10/2013, 12:31 pm

  Olası bir kazada sorun yaşamak istemiyorsanız trafik sigortanızı gecikmeden yaptırmalısınız

  Cevapla
 2. silver account

  12/22/2012, 04:15 pm

  Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

  Cevapla
 3. selçuk

  12/04/2012, 01:43 pm

  Sigorta işinde kim ne tutturduysa ya. Birine gidiyorsun 246 diyor diğeri 500 diyor. Nasıl iştir anlamadım. Hele Diyarbakır plaka olursa arabanız o da başka bir dert. Olaylar yüzünden bayağı geçirmeli tarife uyguluyorlar.

  Cevapla

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published