WordPress MySQL Optimize

, , Leave a comment

Yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmış wordpress tabanlı sitelerin en büyük sorunu mysql sunucusunun kasılması sonucu sitenin aşırı yavaşlaması ve zaman zaman sunucunun isteklere cevap veremez hale gelmesidir. Bu durumda herkesin önerebileceği güçlü sunucuya geç, cache eklentisi kullan gibi cevaplar vardır. Bunlar elbette faydalıdır ancak yeterli değildir.

  • Güçlü sunucu demek maliyetlerimiz artması demektir. Bunu mümkün olduğunca son çare olarak düşüneceğiz.
  • Cache eklentisi mutlaka kurulu olmalıdır, sorguları önbelleğe alarak sunucu üzerinden yükün ciddi bir kısmını alacaktır.
  • wp-optimize eklentisi ile spam yorumları, yazılarımızın gereksiz taslaklarını temizleyerek mysql tabanımızı hafifletiyoruz.
  • Ve en etkili yöntemimiz olan tema editleme kısmına geldik. Bunu aşağıda detaylı olarak anlatacağım.

wordpress mysql optimize

Wp MySQL Optimize İçin Tema Editleme

Temamızın header.php dosyasını açıyoruz bir de sitemizin ana sayfasını açıp sayfa kaynağını görüntülüyoruz. Bu noktadan sonra bu iki sayfayı kıyaslayarak header.php üzerinde değişiklikler yapıyoruz.

Örneğin;

<meta http-equiv="Content-Type" content="
<?php bloginfo('html_type'); ?>;
charset=<?php bloginfo('charset'); ?>" />

Yukarıda yer alan kod mysql üzerinden sorgu yaparak aşağıdaki kodu ekrana basmaktadır. Bu sebeple yukarıdaki satırı silip aşağıdaki kod satırını eklemelisiniz.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

Bu mantıkla ne kadar çok değişiklik yaparsak mysql üzerindeki yük bir o kadar azalır ve sitemiz hızlanır. Ben bu şekilde günlük 80bin ziyaretçiyi 10 dolarlık hosting paketinde karşılayabiliyorum. Yukarıdaki değişikliklere benzer birkaç tavsiyede daha bulunacak olursak aşağıdaki değişiklikleri header.php üzerinden yapabilirsiniz. (1 numarada yazan kodu bulup 2 numaradaki kodla değiştirmeniz gerekmektedir.)

1.değişiklik

<link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>" type="text/css" media="screen" />
<link rel="stylesheet" href="http://www.siteisminiz.com/wp-content/themes/TEMAiSMi/style.css" type="text/css" media="screen" />

2.değişiklik

<link rel="pingback" href="<?php bloginfo('pingback_url'); ?>" />
<link rel="pingback" href="http://www.siteisminiz.com/xmlrpc.php" />

Yapacağımız değişiklikler tabi ki bunlarla sınırlı değil ancak her temaya göre genellikle farklı optimizasyon seçenekleri mevcut. Ben kategorileri bile bu şekilde php yerine html ile ekrana basarak sunucudaki yükü hafifletiyorum.

Daha önce de WordPress Duration Shortcode konusuna değinmiştik ona da bir gözatabilirsiniz.

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published